Strona głównaO nasNasi specjaliściNasza ofertaWarsztaty i szkoleniaKontaktPobieranie pliku
Akupunktura
Akupresura
Apiterapia
Aromaterapia
Arteterapia
Astrologia
Biomasaże
Bioterapia
Dieta 5 przemian
Doradztwo życiowe
Egzorcyzmy
Jasnowidzenie
Kręgarstwo
Litoterapia
Magnetoterapia
Masaż aku-limfatyczny
Masaż chiński
Masaż dźwiękiem
Masaż indyjski
Masaż japoński
Masaż klasyczny
Masaż polinezyjski
Masaż tybetański
Medytacje
Numerologia
Psychoterapia
Refleksologia
Świecowanie uszu
Uzdrawianie duchowe
Ziołolecznictwo
Akupunktura

Naturoterapeuci  - akupunktura głowaAkupunktura to metoda leczenia wywodząca się z Dalekiego Wschodu znana już od ponad 5000 lat. Nazwa pochodzi od dwóch łacińskich słów: acus - igła i punctio - ukłucie. Polega na nakłuwaniu igłami odpowiednich miejsc przez które krąży energia. Do czasów współczesnych zachowała się 12-tomowa księga napisana w III wieku n.e. przez Huan Fumi traktująca o leczeniu igłami. Dokładniejsze i bardziej systematyczne dzieło pochodzi z 1026 roku. Jego autor Wan-Wej-i podaje ok. 600 punktów na położonych na kanałach zwanych meridianami, którymi krąży energia oraz reguły wyboru punktów służących do nakłuć związanych z określonymi narządami ciała.
Leczenie metodą akupunktury opiera się na 3 podstawowych zasadach całej medycyny chińskiej, są to:
° Zasada Yin i Yang - rdzenia egzystencji - dwóch przeciwstawnych, nierozerwalnych i uzupełniających się sił, których wspólne istnienie stanowi o wszystkich zachodzących zjawiskach. Wzajemne przyciąganie tych sił tworzy energię (Qi, Prana, Mana, Ki) podtrzymującą życie organizmu.
° Zasady 5 elementów - cyklicznego i nieustannego ruchu żywiołów: OGNIA-ZIEMI-METALI-WODY-DRZEWA-OGNIA,
° Zasady krążenia energii (Qi) przez całe ciało wzdłuż 12 dróg przepływu energii i 2 kanałów energetycznych - meridianów.

Całe nasze ciało przenikają wewnątrz (podobnie jak żyły i tętnice) niewielkie kanaliki energetyczne nazwane meridianami, a znajdujące się na nich niewielkie wyniosłości połączone z powierzchnią skóry - to punkty akupunkturowe. Metodami elektrodiagnostyki wykazano obecność merydianów i zależność między stanem narządów wewnętrznych a wartościami przewodności elektrycznej odpowiadających im meridianów. Na podstawie szczegółowych badań stwierdzono, że punkty akupunkturowe odznaczają się zwiększoną liczbą zakończeń nerwowych.
Znanych jest dwanaście głównych merydianów, rozmieszczonych symetrycznie na ciele. Meridiany są ze sobą połączone tak, że tam, gdzie kończy się jeden, zaczyna się następny. Niektóre meridiany zaczynają się lub kończą na końcach palców rąk, inne na końcach palców stóp. Ponadto znane są dwa główne kanały energetyczne, przedni i tylny, którymi energia dociera poprzez mnóstwo rozgałęzionych przewodów do poszczegó1nych organów naszego ciała. W zależności od potrzeb doprowadzana jest tam, gdzie w danym momencie istnieje na nią zapotrzebowanie.
Kontrola nad włączaniem i wyłączaniem poszczególnych meridianów odbywa się przez nasz mózg nieświadomie. Sytuacja taka ma miejsce wtedy gdy, energia bez zakłóceń przepływa przez nasze ciało. Jeśli dojdzie do zablokowania przepływu energii w jednym lub kilku miejscach, doprowadzić to może najpierw do zesztywnienia grupy mięśni, a później do zakłóceń energetycznych w funkcjonowaniu danego organu, a w końcu do jego choroby.